Czy gry planszowe dostarczają czegoś więcej niż tylko dobrej zabawy? Co dzieje się z naszą uwagą, pamięcią czy wyobraźnią podczas rozgrywki? Jakie umiejętności rozwijają gry?
Postaramy się w skrócie odpowiedzieć na te pytania!
- Niektóre gry stymulują rozwój spostrzegawczości i szybkiego reagowania na pojawiające się bodźce (pozwalają wyostrzyć tzw. refleks). Podczas rozgrywki z wykorzystaniem takiej gry gracz ma za zadanie jak najszybciej zareagować na pojawiający się bodziec, którego oczekuje.
Przykładowymi grami zręcznościowymi, spełniającymi takie cele są: “Dobble”, “Halli Galli”, “Hoket”, “Colorfox”, “Gra na czas”, “Sen”, “Koty”, ale do tej grupy można włączyć także klasyczne domino!
- Wyobraźnia, kreatywne (twórcze) myślenie to kolejne zdolności, których rozwój potencjalizują gry. Ich założeniem jest odwoływanie się do metafor, porównań, skojarzeń uruchamianych w mózgu w trakcie rozgrywki.
Przykładowymi grami, które mogą być klasyfikowane jako rozwijające wyobraźnię to: “Dixit”, “Story Cubes”, “Klub Detektywów”, nie zapominajmy jednak o erpegach, które w większości bazują na kreatywności graczy!
- Pamięć często płata nam figle. By zachować sprawnie funkcjonującą pamięć, warto sięgać po gry, umożliwiające zwiększenie sprawności tej ważnej umiejętności.
Z jakich propozycji warto skorzystać, chcąc sprawdzić sprawność swojej pamięci?: “Tajniacy”, “Mr. Jack”, “Timeline”, “Cardline” czy “Cortex”.
- Gry stymulują rozwój myślenia logicznego, wnioskowania, dedukowania i rozwiązywania trudności. Mogą przyjąć charakter kooperacji lub rozgrywki rywalizacyjnej.
Ten punkt kojarzy nam się z takimi tytułami jak: “Monopoly”, “Kakao”, “Dylemat Wagonika”, “Wsiąść do pociągu”, “UNO”, “Carcassone” czy “Terraformacja Marsa”
Jakie inne tytuły, o których nie wspomnieliśmy, powinny znaleźć się w dzisiejszym poście?