Seksuolog powinien, obligatoryjnie, działać w zgodzie z podstawowymi wartościami zawartymi w rekomendowanej przez WHO „Powszechnej deklaracji praw człowieka” oraz w “Deklaracji praw seksualnych”.
Podstawową wartością w działalności terapeutycznej, badawczej i edukacyjnej seksuologa jest dobro człowieka, które wymaga zachowania szacunku dla jego godności, autonomii, prawa do podejmowania decyzji zgodnie z indywidualnym systemem wartości, prawa do prywatności i intymności oraz ochrony osób szczególnie narażonych na wykorzystanie (Polskie Towarzystwo Seksuologiczne, 2016).
Przykładowymi zasadami, kluczowymi w pracy seksuologa jest (PTS, WASH):
- świadomość granic posiadanych kompetencji zawodowych,
- kierowanie się dobrem osoby klienckiej,
- niedyskryminowanie osoby klienckiej ze względu na płeć, wiek, stan zdrowia, orientację seksualną, itp.,
- dbanie o zachowanie właściwych granic i ról w kontakcie z pacjentem (niewłaściwy jest jakikolwiek kontakt fizyczny).
Opublikowano także polski przekład 7. wydania „Standardów opieki zdrowotnej dla osób transseksualnych, transpłciowych i różnorodnych płciowo” (WPATH) – jak przeczytać można we wstępie do Standardów opieki:
Nadrzędnym celem Standardów opieki jest dostarczenie wytycznych dla pracowników(-ic) ochrony zdrowia, aby zapewniać osobom transseksualnym, transpłciowym oraz różnorodnym płciowo bezpieczne i przynoszące efekty możliwości osiągnięcia długotrwałego osobistego komfortu związanego z własną płciowością.