Podczas wydarzeń RPGitówowych możesz skorzystać z różnych przedmiotów sensorycznych – fidgetów, gniotków czy naszych autorskich “chowańców wspierańców”. Dziś przedstawiamy powody, dla których warto po nie sięgać!
Skąd się wzięły zabawki sensoryczne i do czego tak naprawdę służą?
Zabawki sensoryczne to przedmioty, które mają za zadanie wspierać rozwój fizyczny i psychiczny. Pomagają one w usprawnieniu proces integracji sensorycznej. Odbieramy świat poprzez podstawowe zmysły: dotyk, wzrok, słuch, smak, węch, ale oprócz nich posiadamy jeszcze dwa ciekawe zmysły: przedsionkowy i proprioceptywny.
- Proprioceptywny odpowiada za tzw. czucie głębokie – uaktywnia się, kiedy chcemy dotknąć palcem nosa z zamkniętymi oczami albo gdy podczas jedzenia chcemy precyzyjnie trafić do ust widelcem. Zmysł ten wpływa na pracę naszych mięśni, stawów, ścięgien.
- Przedsionkowy odpowiada między innymi za ruchy gałek ocznych, utrzymanie równowagi, informuje w jakim położeniu znajduje się nasze ciało w danej chwili.
Z tematem zabawek sensorycznych łączy się kontekst integracji sensorycznej. Koncepcja integracji sensorycznej powstała w lata 60 XX w., a jej twórczynią jest Jean Ayres – amerykańska psycholożka, terapeutka, psychoedukatorka.
Teoria integracji sensorycznej zakłada, że nasz mózg jest plastyczny, jest w stanie wytworzyć nowe połączenia nerwowe, zmieniać je i naprawiać, jest także zdolny do uczenia się. Dzięki temu jesteśmy w stanie wytworzyć reakcje adaptacyjne do adekwatnej sytuacji. Kiedy dotykamy czegoś nieprzyjemnego lub niebezpiecznego, np. gorącej kuchenki, od razu cofamy rękę. Kiedy czujemy nieprzyjemny zapach od razu chcemy opuścić pomieszczenie.
Zaburzenia integracji sensorycznej mogą prowadzić do nieprawidłowego przebiegu rozwoju, np. opóźniają rozwój ruchu, mowy, koordynacji, powodują trudności w utrzymaniu koncentracji i kształtowaniu umiejętności pisania i czytania.
Ważne jest, aby od najmłodszych lat stwarzać korzystne i przyjazne warunki do rozwoju, szczególnie jeśli istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń neurorozwojowych. Pomagają w tym adekwatnie dobrane zabawki sensoryczne!