Trudne emocje

Trudne sytuacje, takie jak utrata pracy, rozwód (nasz własny, rodziców, etc.) czy strata bliskiej osoby, mogą być bardzo obciążające emocjonalnie. Czasami niełatwo jest sobie poradzić z tymi „niepożądanymi” emocjami, jakie niosą ze sobą przykre, nieraz traumatyczne przeżycia. Oto kilka porad, które mogą pomóc Ci radzić sobie w takich sytuacjach:

Daj sobie czas na przeżycie emocji. Trudne sytuacje zazwyczaj wiążą się z silnymi emocjami, takimi jak smutek, gniew, strach, frustracja. Daj sobie czas. Nie tłum emocji, pozwól sobie je przeżyć, spróbuj nazwać.

Skontaktuj się i porozmawiaj z przyjaciółmi lub rodziną. Mówienie o tym, co czujesz, może pomóc Ci odciążyć się od trudnych emocji, a także pomóc „poukładać je” sobie w głowie.

Zadbaj o siebie. Staraj się regularnie jeść i spać, unikaj używek, uprawiaj sport i spędzaj czas na świeżym powietrzu. Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne, ma ono ogromny wpływ na psychikę.

Znajdź sposób na odreagowanie. Czytanie książki, słuchanie muzyki, malowanie czy pisanie dziennika mogą pomóc Ci w codzienności. Również wysiłek fizyczny, czy nawet krzyczenie w poduszkę mogą dać trochę ulgi.

Skorzystaj z pomocy specjalisty. Jeśli trudności emocjonalne utrzymują się przez dłuższy czas, skonsultuj się z terapeutą. Zasięgnij porady zwłaszcza wtedy, gdy zauważysz niepokojące myśli, poczujesz chęć np. skrzywdzenia siebie.

Pamiętaj, że radzenie sobie z trudnościami emocjonalnymi to proces i czasami może być ciężki i mozolny. Dzięki pracy nad sobą i wsparciu od innych, ale także wyrozumiałości wobec samego siebie, można przez to przejść i ponownie odnaleźć spokój.

Opublikowano

Kategorie: