Wszystkie wpisy

  • Dbanie o głowę to sztuka

    Pamiętacie, jak super było na zeszłorocznej edycji Projektu ART? Wiemy, że kochaliście cykl naszych arteterapeutycznych warsztatów, dlatego wracamy do Was z drugą edycją pod hasłem „Dbanie o głowę to sztuka”! …

    Czytaj więcej

  • Niedziela wieczur… i humor gitówa

    Podcast „Niedziela wieczur… i humor gitówa” to inicjatywa Fundacji Pomocy Psychologicznej Humor Gitówa. Odcinki, publikowane co 2 tygodnie, poruszają różnorodne zagadnienia związane z psychologią i naukami pokrewnymi. Ostatni znajdziesz poniżej:

    Czytaj więcej

  • Psychospołeczna przyszłość erpegów

    Jakiś czas temu odbył się webinar, który prowadziła nasza członkini Weronika Felicja Bandarzewska. Choć było Was dużo, wiemy, że nie każdy z Was mógł być z nami tego dnia, dlatego wrzucamy…

    Czytaj więcej

  • Podsumowanie Rządzimy się sami

    Przez ostatnie dwa miesiące nawiązywaliśmy współprace z najróżniejszymi kołami naukowymi we Wrocławiu w ramach projektu “Rządzimy się sami”: Udało nam się zrealizować wspólnie 15 różnych spotkań, warsztatów oraz szkoleń. Chcielibyśmy…

    Czytaj więcej

  • Podsumowanie 2023

    Wracamy na chwilę myślami do 2023 roku, bo udało się znaleźć czas na krótkie podsumowanie. Rzućmy zatem na nie okiem!

    Czytaj więcej

  • Etyczne aspekty pracy seksuologa

    Seksuolog powinien, obligatoryjnie, działać w zgodzie z podstawowymi wartościami zawartymi w rekomendowanej przez WHO „Powszechnej deklaracji praw człowieka” oraz w “Deklaracji praw seksualnych”.  Podstawową wartością w działalności terapeutycznej, badawczej i…

    Czytaj więcej

  • Niepłodność a prolaktyna

     Stres, będący reakcją alarmową na bodziec oznaczający możliwe zagrożenie, sygnalizujący o naruszeniu poczucia bezpieczeństwa czy komfortu, doprowadza do wydzielania w nadmiernej ilości specyficznych, powszechnie rozpoznawanych hormonów – kortyzolu, adrenaliny czy…

    Czytaj więcej

  • Depresja a orientacja psychoseksualna kobiet 

    Badania, realizowane w ramach nowej fali seksuologii (inkluzywnej, uwzględniającej w większym stopniu nieheteronormatywność), skupiają się na wyszukiwaniu powiązań między deklarowaną orientacją seksualną a doświadczanymi trudnościami psychicznymi.  Badania wskazują na podwyższone…

    Czytaj więcej

  • Stres mniejszościowy

    Jak definiować stres mniejszościowy? Definicji tego zjawiska jest wiele. Można jednak przyjąć (za: Iniewicz, 2015) iż jest to sytuacja związana z występowaniem konfliktu między 2 systemami wartości – większościowym (dominującym…

    Czytaj więcej

  • Identyfikacja, orientacja, ekspresja, role płciowe a tranzycja

    Pojęcia powszechnie stosowane w seksuologii bywają mylone, co  prowadzi do wielu niejasności. Jak rozumieć identyfikację płciową,  orientację seksualną, ekspresję płciową, role płciowe i tranzycję?Identyfikacja płciowa to poczucie przynależności do danej…

    Czytaj więcej

  • Koniec RPGitówy

    RPGitówa dobiegła końca. Te trzy miesiące, spędzone na wielogodzinnych sesjach erpegowych i planszówkach, minęły nam niezwykle szybko. Już wiemy, że będziemy za Wami – Mistrzami Gry i uczestnikami wydarzeń –…

    Czytaj więcej

  • Wywiad z Kubą „Pitagorasem” Pietrkiem

    RPGitówy by nie było gdyby nie zaangażowanie naszych Mistrzów Gry. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam tę rolę i przedstawić krótki wywiad z Jakubem Pietrkiem, którego możecie poznać na naszych piątkowych spotkaniach.…

    Czytaj więcej

  • RPGi w popkulturze

    RPGi w mainstreamie mogą kojarzyć się z geekami siedzącymi w piwnicy w domu rodziców, ale to tylko wycinek rzeczywistości. RPGi są częścią popkultury, kreowaną nieustannie od 1974 roku. Wtedy to został…

    Czytaj więcej

  • O zabawkach sensorycznych słów kilka

    Podczas wydarzeń RPGitówowych możesz skorzystać z różnych przedmiotów sensorycznych – fidgetów, gniotków czy naszych autorskich “chowańców wspierańców”. Dziś przedstawiamy powody, dla których warto po nie sięgać!  Skąd się wzięły zabawki…

    Czytaj więcej

  • Style przywiązania

    Czy wiesz, że Twój styl przywiązania ma wpływ na Twoje relacje i sposób, w jaki się nimi opiekujesz? Styl przywiązania to sposób, w jaki reagujemy emocjonalnie i behawioralnie w relacjach,…

    Czytaj więcej

  • Psychologia gier MMORPG – ciekawostki

    RPGi mogą stanowić doskonałe uzupełnienie prowadzonej psychoterapii, mogą być także atrakcyjnym narzędziem psychoedukacyjnym. Mimo to, wciąż odkrywane są potencjalne skutki uboczne związane z problematycznym przebywaniem w wirtualnym erpegowym świecie. Zapraszamy…

    Czytaj więcej

  • O różnorodności RPGów

    Myślisz że RPGi to tylko “Lochy i Smoki”? Błąd! Dziś opowiemy o RPGowej różnorodności. Odgrywanie postaci (z angielskiego roleplaying, który kryje się w literkach RP w skrótowcu) to gra, a…

    Czytaj więcej

  • Choroba afektywna dwubiegunowa

    Choroba afektywna dwubiegunowa, znana również jako choroba bipolarowa, to stan, w którym osoba doświadcza okresów manii lub hipomanii (euforycznego nastroju i nadmiernego pobudzenia) oraz okresów depresji (smutku, utraty energii i…

    Czytaj więcej

  • Emocjonalnie skoncentrowana terapia par

    Sue Johnson, światowej sławy psychoterapeutka, stworzyła Terapię Skoncentrowaną na emocjach (EFT). Jest to nurt terapeutyczny, który pomaga parom odbudować i wzmocnić swoje relacje. Jej podejście opiera się na przekonaniu, że…

    Czytaj więcej