Zmiany w ICD-11

ICD-11, czyli najnowsza klasyfikacja chorób i problemów zdrowotnych powoli wkracza na salony polskiej psychiatrii.

Szybciutko przybliżymy Wam kilka istotnych zmian.

Znika zespół Aspergera!

Do tej pory to pojęcie funkcjonowało oddzielnie od autyzmu. Zostają one spięte w „spektrum autyzmu”. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na coraz większe zrozumienie tego zagadnienia – badania jasno wskazują, że dzielenie tego na dwie części nie ma racji bytu. Zespół Aspergera i autyzm to tak naprawdę jedno i to samo i w rzeczywistości cały koncept różni się wyłącznie kryteriami diagnostycznymi.

Całkowicie inaczej klasyfikowane są również zaburzenia osobowości. Będzie stosowane podejście wielowymiarowe, delikatnie zrywając z jasno określonymi łatkami typu „osobowość narcystyczna”. Te zaburzenia bardzo często przenikają się ze sobą, a w dodatku osoby objęte tą samą diagnozą potrafią się znacząco się różnić w sferze indywidualnej. Rozpoznanie będzie zatem bazować przede wszystkim na głębokości problemów, niż na jego typie.

Pojawiają się również ciekawe nowinki: wyszczególniono kilka nowych zaburzeń związanych między innymi z hazardem czy grami komputerowymi czy zbieractwem. Opracowano też nową kategorię problemów psychicznych związanych z ciążą, porodem i połogiem.

Zmian oczywiście jest jeszcze więcej, dlatego zachęcamy do researchu na własną rękę, jeśli temat Was zaciekawił.

Miłego dnia!

Opublikowano

Kategorie:

,